Může se pes opravdu naučit vycítit rakovinu?
Tuto otázku si kladla již řada autorů odborných zahraničních publikací před námi. Inspirovali jsme se jejich prací a poznatky a v našem specializovaném výcvikovém centru jsme po mnohaměsíčním testování pevně přesvědčeni o tom, že odpověď na tuto otázku zní: „rozhodně ano“.
Cvičení psi diagnostikují i nejčasnější fáze rakoviny
Vhodně vedení a speciálně cvičení psi vybraných plemen se mohou naučit vycítit nádor a rozpoznat rakovinu z předložených vzorků. A co je důležité, trénovaní psi jsou schopni detekovat nádorová onemocnění v jejich nejranějších fázích. Ty v současné době medicína neumožňuje zjistit žádnou běžnou diagnostickou metodou.
Zejména v případě rakoviny plic a rakoviny vaječníků se lékaři často dostávají k diagnostice až v pozdních stádiích rakoviny, jejichž prognóza ve většině případů není příznivá. A právě na tyto dva nejhůře diagnostikovatelné nádory se v současné době zaměřujeme.
Výzkum a diagnostika
V naší specializované výcvikové laboratoři se na výzkumu a výcviku psů podílí odborníci z řady oblastí. Ve spolupráci s kynology, veterinárními lékaři, výzkumnými pracovníky a dalšími dobrovolníky jsme zahájili první pokusy s výcvikem psů již v roce 2012. Od roku 2016 u nás probíhá intenzivní výcvik psů.
V roce 2017 jsme založili specializované výcvikové centrum – České centrum signálních zvířat, z. s. Účelem spolku je specializovaný výcvik různých druhů makrosmatických zvířat pro využití ve velmi časné diagnostice výskytu nádorových, popřípadě jiných onemocnění (signalizací přítomnosti onemocnění).
Ve vlastní výcvikové laboratoři máme veškeré zázemí potřebné pro přípravu vzorků a následného výcviku psů podle nejnovějších mezinárodních doporučení.
Jak psy cvičíme, aby poznali rakovinu
Psi, které pro výcvik vybíráme, musí splňovat základní předpoklady a zvládat dovednosti základního kynologického tréninku. Na plemeni psů příliš nezáleží. Naším průkopníkem byl pes plemene hovawart. V současné době jsou do výcviku zařazeni například němečtí ovčáci, chodský pes, australský honácký pes, labrador, border kolie, slovenský čuvač i jeden kříženec.
Pro výcvik je velice důležitá důslednost a pravidelnost tréninků. Každý pejsek má stanoven pravidelný výcvikový plán, který musí dodržovat.
Díky spolupracujícím lékařům a výzkumným pracovníkům máme zajištěny speciální vzorky od onkologických pacientů a zároveň vzorky od zdravé populace, s jejichž pomocí se výcvik psů provádí.
Výcvik probíhá na lineárním stojanu, ve kterém jsou umístěny čtyři nádoby se vzorky, mezi kterými je jeden pozitivní vzorek pacienta. Ve třech kolech po sobě pak pes vyhledává a označuje pozitivní vzorky onkologických pacientů. Stejně jako nalezení pozitivního vzorku, je důležité také rozpoznání jeho nepřítomnosti v nádobách. Pro zpestření výcviku a udržení motivace psů, se používají i další tréninkové postupy. Vždy se však jedná o metody založené na principu hry a odměny.
Vycvičený pes po určité době projde testem způsobilosti, který určí jeho třídu diagnostické výkonnosti. Plánujeme, aby později pes prošel atestem, což budou přísné zkoušky za přítomnosti rozhodčí komise, která bude složena z odborníků z různých oblastí.
Dle procenta úspěšnosti rozpoznání vzorků bude možné psa využít pro výzkumné práce, zaměřené na vyhledávání skrytých nádorů v populaci aj., které souvisí s určením a ověřením nejúčinnější metody výcviku v oblasti onkologické diagnostiky.
Vysoce rizikové osoby jsou bývalí onkologičtí pacienti.
Jak můžete pomoci?
Podpořte náš finančně, poskytněte nám vzorky pro výcvik nebo se sami zapojte do výcviku se svým pejskem. Zjistit více
Kontaktujte nás
Mgr. Spiros Tavandzis
+420 605 809 387
Mgr. Petra Riedlová (Matulová), Ph.D.
+420 730 169 978
E-mail: info@signalnizvirata.cz
Jsme online
Náš Instagram
Zobrazit příspěvek na Instagramu
České centrum signálních zvířat
Výcvikové centrum:
Husova 1465/9b, 742 21 Kopřivnice
(zobrazit na mapě)
Náš transparentní účet: 2601324245/2010, Fio banka a.s.