Mezi nádorová onemocnění, která jsou prioritou našeho výzkumu, patří nádorové onemocnění vaječníků a plic.
Nádorové onemocnění vaječníků
Nádorové onemocnění vaječníků je jedno z nejhůře zjistitelných onemocnění v běžné populaci. Podle statistických údajů je odhaleno v rané fázi pouze u cca 25 % pacientek. Přibližně 90 % z těchto pacientek pak může profitovat z časného záchytu ve formě konvenčnícho chirurgického odstranění a chemoterapie. Většina pacientek přichází k lékaři s pokročilejší formou nádoru.
V reálné laboratorní praxi je při odhalování nádoru vaječníků obtížné dosáhnout takové diagnostické kvality, která by dosahovala u čtyř parametrů (senzitivita, specificita, NPH a PPH) hodnoty 100 %. Laboratorní diagnostické testy pro detekci karcinomu vaječníků jsou mimo jiné založené na zjištění koncentrace látky označované jako CA-125. Jedná se o molekulu, která se detekuje v séru pacientky a překročení určité kritické hladiny signalizuje možnost výskytu nádoru v těle. Pokud se CA-125 sleduje samostatně bez jiných podobných látek, pak jsou její hodnoty přibližně následující: senzitivita – 79%; specificita – 76%, PPH – 63%; NPH – 87% (http://doi.org). Nízká specificita neumožňuje využít tuto molekulu pro zjištění rané fáze onemocnění.
Nádorové onemocnění plic
Karcinom plic je třetím nejčastějším onkologickým onemocněním v ČR. Vzhledem k tomu, že neexistují časné varovné signály, které by umožnili jeho odhalení v nejranějších fázích, býva tato choroba často zachycena v pokročilém stadiu. Součásti našeho výzkumu je proto také výcvik psů pro vyhledávání raných stadií tohoto onemocnění.
Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jsme se rozhodli pro provedení řady experimentů, jejichž základem je využití psů, kteří jsou cvičeni k označování vzorků obsahující pach „nádoru vaječníků“ nebo nádorů plic. Definovali jsme si hypotézy, které bychom chtěli postupně ověřit. Zároveň jsme navázali spolupráci s odborníky z různých oborů, včetně onkologie, gynekologie, plicního lékařství, epidemiologie a systému kvality. Spolupracujeme samozřejmě také se specialisty v oboru kynologie.
První výsledky výcviku psů v domácím prostředí jsou uvedeny v tabulce níže. Jedná se průběžné výsledky subjektivního hodnocení kynologů bez zaslepení pokusů. Jsme si vědomi, že vzhledem k nezaslepení testů mohou být výsledky nadhodnoceny. Dvojitě zaslepená studie je plánována v nejbližší době. Rádi Vás budeme informovat.
Pokud Vás náš projekt zaujal, můžete se stát jeho součástí, ať již jako dobrovolník nebo odborník, který by chtěl s námi spolupracovat především v oblasti získávání vzorků onkologických pacientů. Kontaktujte nás prosím. Budeme velmi rádi za Vaši účast.
Pilotní výsledky testů diagnostických psů (nezaslepené zkoušky)
Legenda
Senzitivita udává procento správně pozitivních výsledků z daného souboru.
Specificita udává procento správně negativních výsledků z daného souboru.
Pozitivní prediktivní hodnota – PPH vyjadřuje schopnost testu najít nemocné mezi všemi jedinci s pozitivním výsledkem testu. Jedná se o pravděpodobnost, že při pozitivním testu je daná osoba skutečně nemocná.
Nebo jinak PPH udává v procentech, s jakou pravděpodobností bude mít pacient hledanou chorobu, když bude výsledek testu pozitivní.
Negativní prediktivní hodnota – NPH vyjadřuje schopnost testu najít zdravé mezi všemi jedinci s negativním výsledkem testu. Je to tedy pravděpodobnost, že jedinec s negativním testem je opravdu zdravý.
Jinými slovy NPH udává v procentech, s jakou pravděpodobností nebude mít pacient hledanou chorobu, když bude výsledek testu negativní
Zdroj: Klinická biochemie (druhé, přepracované vydání). Jaroslav Racek et al., 2006, ISBN80-7262-324-9
Co je v plánu
Rozšiřujeme výcvik. Dalším onemocněním, kterému se budeme v rámci výzkumu brzy věnovat je nádorové onemocnění prostaty. Jedná se o onemocnění, které je u mužů jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Laboratorní vyšetření molekuly známé pod zkratkou PSA bohužel nelze použít pro celoplošný screening z důvodu její nízké specifity. Ta může vést ke zbytečným případům biopsie prostaty. Cílem výcviku bude naučit psi rozlišovat vzorky moči pacientů s potvrzenou benigní hyperplazií prostaty od vzorků moči pacientů s ranými fázemi karcinomu prostaty.
Jak můžete pomoci?
Podpořte náš finančně, poskytněte nám vzorky pro výcvik nebo se sami zapojte do výcviku se svým pejskem. Zjistit více
Jste odborník?
Rádi Vám představíme náš výzkum nebo navážeme spolupráci. Zjistit více
Jste investor?
Hledáme sponzory pro rekonstrukci výcvikového centra. Podpořte smysluplný výzkum a spojte s námi vaše jméno. Zjistit více
Kontaktujte nás
Mgr. Spiros Tavandzis
+420 605 809 387
Mgr. Petra Riedlová (Matulová), Ph.D.
+420 730 169 978
E-mail: info@signalnizvirata.cz
Jsme online
České centrum signálních zvířat
Výcvikové centrum:
Husova 1312/40, 742 21 Kopřivnice
(zobrazit na mapě)
Náš transparentní účet: 2601324245/2010, Fio banka a.s.